Przewodnik po elastycznej pracy krok po kroku

Dawno, dawno temu był jeden sposób na pracę i tylko jeden - szło się do pracy, robiło swoje i wracało do domu. Tak było niezależnie od tego, czy pracowało się w fabryce, na świeżym powietrzu, w sklepie, kawiarni, restauracji czy w biurze. Tego faktu nie dało się obejść; tak po prostu wyglądała praca.

Być może dlatego, że nie wiedzieliśmy lepiej, ale akceptowaliśmy ten dość sztywny i statyczny schemat pracy, nie zastanawiając się nad nim. A potem, ni stąd, ni zowąd, czasy zaczęły się zmieniać.

Można to przypisać zmianom technologicznym lub jakimkolwiek innym czynnikom, ale w miarę upływu czasu zaczęliśmy organizować nasze życie zawodowe wokół życia domowego.

Pojawiła się ideaf elastyczna praca.

W tym przewodniku omówimy dogłębnie, czym jest elastyczny czas pracy, co oznacza, jakie są jego zalety, wady, a także udzielimy Ci wielu porad, jak wprowadzić tę metodę pracy w Twoim własnym środowisku pracy. Porozmawiamy również o psychologii elastycznej pracy i o tym, jak ludzie się w niej czują. Pod koniec tej dyskusji powinieneś mieć jasną wizję tego, czy jesteś zwolennikiem, czy przeciwnikiem elastycznej pracy. Być może masz już własne zdanie na ten temat, ale podejdź do tego poradnika z otwartym umysłem i pozwól, by zostało ono zakwestionowane.

Tak więc, bez dalszego zastanawiania się, przejdźmy od razu do rzeczy!

Co to jest elastyczna praca?

Nazwa naprawdę zdradza ideę, ale elastyczna praca to znalezienie schematu pracy, który odpowiada potrzebom danego pracownika. Istnieją różne rodzaje elastycznych form pracy, które omówimy bardziej szczegółowo w następnej części. Miejsce pracy może być całkowicie elastyczne, np. wszyscy pracują w elastycznym wymiarze godzin, lub tylko jeden lub dwóch pracowników pracuje w elastycznym wymiarze godzin, albo na prośbę miejsca pracy, albo z powodów osobistych, np. ze względu na posiadanie młodej rodziny w domu lub opiekę nad krewnym/partnerem.

Aby pracownik mógł złożyć wniosek o elastyczny czas pracy w miejscu pracy, w którym obowiązuje bardziej standardowy czas pracy, np. godziny pracy od 9 do 5, musi złożyć tzw. wniosek ustawowy. Nie każdy może to zrobić, a pracownicy muszą przepracować w tym samym miejscu pracy co najmniej 26 tygodni, zanim wniosek będzie mógł zostać złożony. Pracodawcy muszą potraktować wniosek poważnie i odpowiednio go rozważyć, jednak nie są prawnie zobowiązani do jego pozytywnego rozpatrzenia, jeśli nie odpowiada on potrzebom firmy.

Jeśli chodzi o miejsce pracy, w którym całe biuro staje się elastyczne, jest to bardziej swobodny rodzaj umowy. Na przykład zakład pracy może zdecydować, że statyczne godziny pracy od 9 do 5 po prostu nie dają pracownikom swobody, której potrzebują, aby wykonać inne zadania, np. wizyty u lekarza, opieka nad dziećmi, inne zobowiązania, a to w rezultacie zaczyna wpływać na jakość pracy. Istnieje wiele istotnych korzyści wynikających z wprowadzenia elastycznego czasu pracy w miejscu pracy i wkrótce omówimy je bardziej szczegółowo. Na razie jednak warto pamiętać, że wiele miejsc pracy decyduje się na elastyczny czas pracy, ponieważ nie tylko pozwala im to iść z duchem czasu, ale także pomaga utrzymać wysoką produktywność ze względu na zadowolenie pracowników. Istnieją również sposoby na obniżenie kosztów związanych z elastycznym czasem pracy, np. korzystanie z usług freelancerów i biur wirtualnych. Oznacza to, że nie trzeba kupować krzeseł biurowych i biurek, ani płacić za prąd!

Rodzaje elastycznej pracy

Przedstawiliśmy ideę elastycznej pracy w bardzo ogólnym zarysie, ale aby pomóc Ci ją lepiej zrozumieć, musimy omówić rodzaje elastycznej pracy. Niektóre z tych rozwiązań są dość formalne, a niektóre są nieco bardziej płynne, nawet bardziej elastyczne niż regularne elastyczne!

- Job Sharing (dzielenie się pracą) - Oznacza to, że dwóch pracowników pracuje w niepełnym wymiarze godzin, aby stworzyć ekwiwalent całego etatu. Będą oni dzielić obowiązki związane z jednym stanowiskiem i rozdzielać godziny pracy w sposób, który im odpowiada. Może to być jeden tydzień pracy, jeden tydzień wolnego, może to być określona liczba godzin w tygodniu, poranki dla jednego, popołudnia dla drugiego - w zasadzie dowolny układ, który będzie pasował i zapewni, że praca będzie wykonywana przez cały czas.

- Praca w domu - Wiele osób decyduje się na pracę wirtualną z domu, tzn. pozostaje w kontakcie z biurem za pośrednictwem dobrej jakości łącza internetowego i telefonu, a swoją pracę przesyła wirtualnie. Ma to wiele zalet, np. nie trzeba ogrzewać i oświetlać biura, nie trzeba kupować mebli, a urządzenie własnego biura w domu zależy od samego pracownika, który może wyposażyć je w stylowe, współczesne meble biurowe, takie jak wysokiej klasy biurka biurowe. Aby pozostać w kontakcie z tym, co dzieje się w pracy, wielu pracowników pracujących w ten sposób będzie chodzić do biura i pracować stamtąd, być może dzień lub dwa w tygodniu, lub kiedy tylko będzie to możliwe. Oczywiście urządzenie biura w domu nie jest łatwym zadaniem i aby wykonać pracę, należy zapewnić odpowiednie miejsce do przechowywania materiałów biurowych, a także zadbać o to, aby nic nie rozpraszało uwagi - nie zawsze jest to łatwe zadanie!

A tak, i nie zapominaj, że potrzebujesz solidnego zabezpieczenia cybernetycznego ze strony firmy informatycznej takiej jak TMB Group, aby tylko zaufane osoby mogły uzyskać zdalny dostęp do Twojej firmy. To naprawdę bardzo ważne!

- Przejście na niepełny etat - Pracownicy pełnoetatowi mogą nagle zdecydować się na skrócenie czasu pracy z jakichkolwiek powodów osobistych i przejść na niepełny etat. Może to być połowa czasu pracy lub jego ułamek i zazwyczaj oznacza mniejszą liczbę dni w tygodniu. W takim przypadku pozostały czas pracy będzie często musiał zostać przejęty przez innych członków zespołu, co może czasami powodować problem związany ze wzrostem obciążenia pracą innych osób.

- Kompresja godzin - Nie jest to najpopularniejszy rodzaj elastycznej organizacji pracy, ponieważ oznacza to, że ktoś będzie pracował w normalnym pełnym wymiarze godzin, ale w mniejszej liczbie dni, np. w dłuższych godzinach. Choć w praktyce brzmi to świetnie, oznacza to jednak bardzo długie dni, co może mieć bezpośredni wpływ na zmęczenie i koncentrację, a to z kolei wpływa na wydajność. Takie rozwiązanie może być stosowane w biurze okazjonalnie, gdy ktoś potrzebuje dodatkowego czasu wolnego, ale nie ma wolnych dni urlopowych, ale raczej nie powinno być stosowane regularnie.

- Tradycyjny elastyczny czas pracy - Był to pierwszy typ elastycznego systemu pracy, który pojawił się w momencie, gdy elastyczne formy pracy zaczęły się naprawdę rozwijać. Wiele firm przyjęło ten model i daje on pracownikom nieco więcej swobody, dzięki czemu mogą oni robić rzeczy, których potrzebują poza pracą, i nadal spędzać godziny w biurze. Zasadniczo elastyczny czas pracy polega na tym, że pracownicy mają elastyczne godziny pracy na początku i na końcu dnia, a czasami także w czasie przerwy obiadowej, kiedy mogą na przykład przyjść wcześniej i pracować później, ale następnie mają wyznaczone podstawowe godziny w środku dnia, kiedy wszyscy pracownicy muszą być obecni. Dzięki temu w okresach największego natężenia pracy biuro jest zawsze pod stałą opieką.

- Praca na zasadzie freelancingu - Niektóre firmy decydują się na współpracę z freelancerami niemal wyłącznie lub przynajmniej w odniesieniu do części ich pracy. Oznacza to, że firma korzysta z wyspecjalizowanych umiejętności freelancera, np. w zakresie copywritingu, tłumaczeń, korekty, projektowania graficznego itp., ale może zdecydować się na korzystanie z usług freelancera wtedy, gdy jest to potrzebne, i nie musi zatrudniać go na cały etat lub na pół etatu. Dzięki temu można obniżyć koszty, a także uniknąć konieczności zakładania biura, ponieważ freelancerzy zazwyczaj pracują wirtualnie. Wielu freelancerów podróżuje po świecie i pracuje w ten sposób, np. pracuje jako cyfrowy nomada!

- Wirtualne biuro - Jest to bardzo podobna forma pracy do pracy w domu, ale pracownicy mogą przebywać w dowolnym miejscu na świecie. Wszyscy pozostają w kontakcie przez Internet, prowadząc wideorozmowy, wysyłając wiadomości i prace, i znów nie ma potrzeby utrzymywania tradycyjnego biura. Pracownicy spotykają się zazwyczaj kilka razy w roku, aby omówić sprawy i upewnić się, że wszystko przebiega bez zakłóceń.

To wszystko są tradycyjne i nowe sposoby wprowadzania elastycznych form pracy w miejscu pracy. Nie wszystkie z nich pasują do każdego pracownika, ale z pewnością jest wiele rozwiązań, z którymi można pracować! Firma musi sprawdzić, czy rozwiązanie, które poważnie rozważa, rzeczywiście pasuje do charakteru jej działalności i zapewnia, że jej podstawowe praktyki i godziny pracy są zawsze uwzględnione. Tak, elastyczny czas pracy dotyczy pracownika, ale musi być także korzystny dla firmy! Nie jest dobrze, gdy pracownicy w czasie elastycznego czasu pracy nie robią zakupów, a w biurze nikt nie obsługuje telefonów!

Powszechność elastycznej pracy

Fakt, że tak szczegółowo omawiamy kwestię elastycznego czasu pracy, powinien pokazać, jak bardzo stał się on popularny w ostatnich latach. Wiele dużych firm przyjęło tę ideę, a my w Calibre Furniture również jesteśmy zwolennikami dawania naszym pracownikom możliwości elastycznej pracy.

W następnych rozdziałach omówimy zalety i wady elastycznej organizacji pracy, a to powinno podkreślić, dlaczego tak wiele dużych firm decyduje się spróbować tego rozwiązania, i to z dużym powodzeniem. Vodafone, Unilever i WorldPay to tylko kilka dużych firm, które umożliwiają swoim pracownikom elastyczną pracę na wiele różnych sposobów, a za Atlantykiem wielkie korporacje, takie jak Apple i Google, są równie elastyczne.

Zasadniczo wielkie firmy, takie jak te wymienione powyżej, zdają sobie sprawę z tego, że aby pracownicy byli zadowoleni, muszą zapewnić im pewną swobodę i elastyczność, aby mogli zmieścić wszystko w swoim czasie. Dzięki temu wydajność pracy wzrasta, a morale pracowników wzrasta. Nie ma w tym stwierdzeniu żadnych negatywnych aspektów dla żadnej ze stron! Zacznijmy teraz od przedstawienia zalet elastycznych form pracy.

Zalety elastycznej pracy

Dla pełnego obrazu sytuacji, musimy przyjrzeć się obu stronom medalu. Ponieważ jesteśmy pozytywnymi ludźmi, zacznijmy od zalet i korzyści płynących z wprowadzenia elastycznego systemu pracy w Twoim miejscu pracy, a także korzyści dla pracownika.

Elastyczna praca to oszczędność pieniędzy

Nie możemy zaprzeczyć, że niezależnie od tego, czy jesteś przedsiębiorcą, czy pracownikiem, elastyczna praca pozwala zaoszczędzić pieniądze na wiele różnych sposobów. Z punktu widzenia pracownika nie ma potrzeby dojeżdżania do pracy każdego dnia, kupowania drogich posiłków w lokalnych delikatesach, a także tej irytująco drogiej kawy o poranku. Z punktu widzenia pracodawcy nie ma potrzeby ogrzewania i oświetlania biura w takim samym stopniu, a zyski prawdopodobnie wzrosną, ponieważ szczęśliwy pracownik to bardziej wydajny pracownik. Fakt!

Elastyczna praca sprawia, że pracownicy są szczęśliwsi

Pracownik, który ma więcej czasu na robienie rzeczy, których potrzebuje poza pracą, i który nie jest ciągle zmęczony i zestresowany długą listą rzeczy do zrobienia, jest o wiele szczęśliwszym pracownikiem. Ponadto pracownik pracujący w elastycznym trybie jest też prawdopodobnie zdrowszy, ponieważ ma czas, aby odpowiednio o siebie zadbać, np. pójść na siłownię, skupić się na zdrowym odżywianiu itp. Pozwala to ograniczyć liczbę dni chorobowych, które mogą przynieść firmie znaczne straty finansowe. A podobnie jak w poprzednim punkcie, szczęśliwy i zdrowy pracownik to także bardziej wydajny pracownik! Widzisz, jak ciągle wspominamy to słowo na "P"?

Elastyczna praca pozwala pracownikom spędzać więcej czasu z rodziną

Pracodawcy naprawdę mają obowiązek dbać o swoich pracowników, jeśli chodzi o ich ogólne dobro, i choć nie musi to koniecznie dotyczyć czasu spędzanego poza biurem, nie zaszkodzi od czasu do czasu pomóc! Elastyczna organizacja pracy pozwala pracownikom spędzać więcej czasu z rodziną, a w przypadku kobiety, która właśnie urodziła dziecko, oznacza to, że po zakończeniu urlopu macierzyńskiego będzie ona raczej wracać do pracy, niż całkowicie z niej rezygnować. Dla firmy oznacza to, że nie traci ona swojego doświadczenia i umiejętności i nie musi zaczynać od nowa szkolenia kogoś zupełnie nowego, co wymaga czasu i pieniędzy. Wszyscy na tym zyskują!

Elastyczna praca obniża poziom stresu

Jedną z największych przyczyn zwolnień lekarskich jest stres. Istnieje wiele powodów, dla których praca w statycznym biurze od 9 do 5 może powodować u kogoś duży poziom stresu, a żaden z nich nie jest dobry. Stres jest niebezpieczny, a z biznesowego punktu widzenia stres przynosi firmie straty finansowe. Z punktu widzenia zdrowia jest on niezwykle szkodliwy. Jeśli chcesz brać pod uwagę zdrowie swoich pracowników (a z pewnością powinieneś) i chcesz mieć pewność, że będziesz mieć mniej dni straconych z powodu choroby, rozwiązaniem może być elastyczny system pracy. Istnieje wiele dowodów na to, że praca w domu lub skrócenie czasu pracy może obniżyć poziom stresu i sprawić, że pracownik będzie czuł się bardziej doceniany.

Elastyczny czas pracy pozwala pracownikom pracować z maksymalną wydajnością

Powodem, dla którego elastyczny czas pracy stał się tak popularny, jest nie tylko to, że pracownicy mogą od czasu do czasu się położyć, ale również to, że niektórzy ludzie są po prostu bardziej produktywni w późniejszych godzinach lub wcześnie rano, zgodnie ze swoim naturalnym rytmem. Umożliwiając pracownikom pracę w elastyczny sposób, pozwalasz im pracować wtedy, kiedy są najsprawniejsi i kiedy mogą zrobić więcej - znowu to słowo "produktywność"!

Elastyczność pracy pomaga pracownikom czuć się docenianymi i zwiększa satysfakcję z pracy

Dzięki temu, że pracownicy mogą brać odpowiedzialność za swój czas pracy i wykonywane zadania, czują się bardziej docenieni i godni zaufania. To z kolei dziesięciokrotnie podnosi morale, a w rezultacie satysfakcję z pracy, która zdecydowanie wzrasta. Jako istoty ludzkie chcemy oczywiście czuć się lubiani, cenieni i doceniani, a mały łut szczęścia nie zaszkodzi od czasu do czasu! Ktoś, kto czuje, że jest doceniany, zawsze będzie wykonywał lepszą pracę niż ktoś, kto ma poczucie, że nic nie potrafi zrobić dobrze. W rezultacie można oczekiwać, że biznes się rozkręci, a wydajność wzrośnie!

Jak widać, elastyczny czas pracy ma wiele zalet, zarówno dla pracodawcy, jak i dla pracownika. Aby zachować jak największą równowagę, przyjrzyjmy się teraz drugiej stronie medalu.

Wady elastycznej pracy

W końcu wszystko ma swoje minusy! Zapoznajmy się teraz z kilkoma najważniejszymi wadami elastycznej pracy.

Elastyczna praca nie jest dla każdego

Po rozmowach z wieloma freelancerami w godzinach nadliczbowych, stało się jasne, że praca dla siebie w domu nie jest tak łatwa, jak mogłoby się wydawać. Czasami bardzo trudno jest się zmotywować, zwłaszcza gdy wolałbyś zostać w piżamie i oglądać telewizję z kawą w ręku. Zanim się obejrzysz, minie połowa dnia, a Twój poziom stresu sięga zenitu, ponieważ nie udało Ci się niczego osiągnąć. Elastyczna praca nie jest dla każdej osoby, ale dla tych, którym ona odpowiada, może być bardzo korzystna. Aby elastyczny system pracy odniósł sukces, firma musi umieć określić, którzy pracownicy skorzystają z tego typu rozwiązań, a którzy będą potrzebowali nieco więcej wsparcia.

Elastyczna praca może ograniczać czas spędzany w domu

W domowym biurze nie chodzi tylko o to, aby znaleźć najlepsze krzesła zapewniające komfort pracy lub luksusowe meble biurowe, które sprawią, że dom będzie wyglądał jak biuro, ale także o to, aby zapewnić wyraźną granicę między domem a pracą. Dopuszczenie do sytuacji, w której obie te sfery będą się wzajemnie przenikać, nie przyniesie korzyści wynikających z elastycznego systemu pracy, a wręcz spowoduje dużo większe problemy. Ponadto nie każdy dom jest wystarczająco duży, aby wygospodarować wolny pokój na biuro, zwłaszcza jeśli w pobliżu biegają małe dzieci. W takim przypadku dobrym pomysłem może być znalezienie przestrzeni do pracy zespołowej lub rozważenie elastycznej organizacji pracy, która oznacza połowę czasu spędzonego w biurze i połowę w domu.

Elastyczna praca oznacza, że pracodawcy muszą naprawdę ufać swoim pracownikom

Oczywiście większość pracodawców ufa swoim pracownikom, w przeciwnym razie nie zatrudnialiby ich i nie zatrzymywali, ale mogą się zdarzyć sytuacje, w których niektórzy pracownicy nie wywiązują się ze swoich obowiązków, pracując w sposób elastyczny, np. w domu. Pracodawcy muszą dysponować mechanizmami, które umożliwią im kontrolowanie sposobu pracy pracowników, np. regularne rozmowy telefoniczne lub wideorozmowy, oraz sprawdzanie, czy nie oglądają oni przypadkiem Netflixa po kryjomu. Ponadto pracodawcy muszą nauczyć się nieco "odpuszczać" i dostosować się do nowego sposobu zarządzania, co może być trudne dla osób przyzwyczajonych do tradycyjnych metod pracy.

Elastyczna praca nadal oznacza konieczność odbywania regularnych spotkań

Pracownicy nie mogą pracować efektywnie, jeśli nigdy się nie spotykają, dlatego w przypadku każdego rodzaju elastycznego systemu pracy nadal konieczne jest organizowanie od czasu do czasu spotkań twarzą w twarz. W przypadku freelancerów lub wirtualnych biur może to być trudne, ponieważ pracownicy mogą być w dowolnym miejscu i czasie, a zebranie wszystkich razem nie jest łatwe.

Elastyczność pracy może być problemem w przypadku problemów informatycznych

Żaden system nie jest odporny na awarie, a jeśli polegasz na połączeniu internetowym, aby rozmawiać z kolegami, a ono znika, co zamierzasz zrobić? Podobnie systemy komputerowe mogą ulec awarii, a praca może nie zostać dostarczona na czas. Są to wyzwania związane z elastycznymi formami pracy, zwłaszcza tymi, które wymagają pracy wirtualnej lub w domu, ale można je pokonać, tworząc plan awaryjny.

Jak widać, ogólnie rzecz biorąc, zalety znacznie przewyższają wady, ale nadal istnieją i należy je brać pod uwagę, zanim podejmie się jakąkolwiek formę elastycznej organizacji pracy.

Psychologia elastycznej pracy

Dlaczego więc to działa? Wszystko sprowadza się do psychologii, zwłaszcza z punktu widzenia pracodawcy. Z punktu widzenia pracownika, oczywiście, posiadanie większej ilości czasu i możliwość wypełniania innych zobowiązań jest kluczowym czynnikiem decydującym o podjęciu takiej pracy, ale są też kwestie psychologiczne, o których należy pomyśleć.

Ogólnie rzecz biorąc, elastyczne formy pracy pozwalają pracownikom czuć się docenianymi, godnymi zaufania i dowartościowanymi. Nie mają oni poczucia, że są stale obserwowani, a to oznacza, że są bardziej skłonni dołożyć wszelkich starań, aby praca została wykonana na czas i zgodnie z wysokimi standardami.

Jak już wspomnieliśmy, my, ludzie, uwielbiamy, gdy nasze ego jest od czasu do czasu głaskane, a duży zastrzyk pewności siebie wynikający z tego, że jesteśmy dobrzy w tym, co robimy, i że ktoś nam to mówi, to wspaniała rzecz. Jednak na głębszym poziomie istnieją cztery główne teorie, które to wszystko potwierdzają.

- Dwuczynnikowa teoria Hertzberga - opiera się na powiązaniu motywacji i higieny, co prowadzi do pozytywnego nastawienia i odczuć związanych z pracą. W odniesieniu do miejsca pracy oznacza to zapewnienie pracownikom bezpiecznego, zdrowego i komfortowego środowiska pracy, co z kolei zachęci ich do jak najlepszej pracy. Teoria ta ma zastosowanie nie tylko w korporacji, ale także w przypadku elastycznej opcji pracy w domu.

- Hierarchia potrzeb Maslowa - opiera się na założeniu, że podstawowe potrzeby człowieka muszą być zaspokojone, zanim poczuje się on zmotywowany do pracy na wysokim poziomie. Potrzeby te to jedzenie, woda, schronienie, poczucie bezpieczeństwa, miłości lub przynależności, pewność siebie i samorealizacja. Ponownie mamy tu do czynienia z podobnym sposobem myślenia, jak w poprzedniej teorii, tzn. jeśli zaspokajamy podstawowe potrzeby pracowników, czują się oni dowartościowani, a zatem są w stanie bardziej się postarać. Oznacza to zapewnienie pracownikom dobrego samopoczucia, np. ergonomicznych krzeseł i biurek, a także elastycznych opcji pracy. Podwójna wygrana!

- Efekt Hawthorne'a - opiera się na założeniu, że niektórzy ludzie pracują lepiej, gdy są obserwowani, a inni lepiej pracują indywidualnie. Jeśli chodzi o elastyczne formy pracy, wiele osób będzie pracować bez bezpośredniego nadzoru, a teoria ta opiera się na założeniu, że niektóre osoby dobrze czują się w takich warunkach, a inne pracują lepiej, gdy mają pewien stopień nadzoru. Jak już wspomniano, elastyczne formy pracy nie są dla wszystkich!

- Teoria oczekiwań - Opiera się na założeniu, że ludzie podejmują decyzję o tym, jak będą działać i zachowywać się w oparciu o to, czego oczekują w wyniku swoich działań, np. pracujemy najlepiej, jak potrafimy, ponieważ mamy nadzieję na podwyżkę. Podobnie, jeśli nadal będziemy ciężko pracować i osiągać wyniki, kierownictwo wyższego szczebla może zdecydować o przyznaniu nam kilku dni, w których będziemy mogli pracować w domu, co będzie dla nas nagrodą za naszą nieustanną ciężką pracę. Jakie to wspaniałe, prawda?!

Warto zauważyć, że podczas niedawnej ankiety przeprowadzonej przez nas na Twitterze 72% uczestników stwierdziło, że ich zdaniem pracownicy biurowi powinni mieć możliwość pracy w elastycznym czasie. To powinno powiedzieć, jak ważne dla pracowników są takie formy pracy. Statystyki naszego sondażu można znaleźć poniżej:

Aby wypowiedzieć się na temat elastycznej pracy i zobaczyć nasze regularne aktualizacje w mediach społecznościowych, kliknij poniższy link: https://twitter.com/Calibre_Office

Podsumowując punkty, które właśnie omówiliśmy, przy ustalaniu elastycznej organizacji pracy w Twoim miejscu pracy musisz wziąć pod uwagę wszystkie te kwestie psychologiczne, w oparciu o typy osobowości w Twoim miejscu pracy. Istotne jest także, aby pomyśleć o dobrym samopoczuciu pracowników podczas przerw, być może rozważając zainstalowanie przestrzeni do odpoczynku, a także uważnie myśląc o ogólnym planowaniu przestrzeni biurowej, aby zapewnić komfort podczas godzin pracy.

Podsumowanie/często zadawane pytania (FAQ)

I tak oto mamy to wszystko! Cudowny świat elastycznej pracy został wyjaśniony. Jak się z tym czujesz w tym momencie? Być może jesteś miejscem pracy, które chce wprowadzić różne rodzaje praktyk roboczych, a może jesteś pracownikiem szukającym nowego sposobu pracy lub nowego wyzwania.

Aby zebrać to wszystko w całość, powtórzmy kilka najczęściej zadawanych pytań, a także kilka, których być może nie poruszyliśmy tak szczegółowo.

Co to jest elastyczny czas pracy?

Jest to schemat lub organizacja pracy, która odpowiada potrzebom zarówno pracownika, jak i pracodawcy.

Kto jest uprawniony do elastycznego czasu pracy?

Każdy może wystąpić o elastyczny czas pracy po przepracowaniu określonej liczby tygodni u danego pracodawcy. Podobnie, zakład pracy może zdecydować się na zmianę sposobu pracy i przejście na całkowicie elastyczny system, po konsultacji z obecnymi pracownikami.

Czy elastyczny czas pracy wpływa na moje prawa w miejscu pracy?

Nie. Jeśli pracujesz dla pracodawcy, nadal będziesz mieć umowę o pracę i te same prawa, co wcześniej. Jeśli przechodzisz na niepełny etat, prawdopodobnie Twoje wynagrodzenie będzie proporcjonalne, podobnie jak emerytura. Warto się nad tym zastanowić. Jeśli prowadzisz własną działalność gospodarczą jako freelancer, będziesz musiał zarejestrować się i płacić podatki samodzielnie.

Jaki jest najlepszy sposób na zorganizowanie domowego biura?

Dobrym pomysłem jest utrzymanie przestrzeni życiowej i przestrzeni do pracy w jak największej separacji, aby zachować równowagę między życiem domowym i zawodowym. Sprawdź biurka z ławkami biurowymi, które zapewnią Ci więcej miejsca, i pamiętaj, aby zwrócić uwagę na opcje przechowywania. Wyszukaj w Internecie hasło "meble biurowe blisko mnie", aby znaleźć dobry wybór, zwłaszcza jeśli chodzi o meble biurowe w Londynie.

Jakie są główne wyzwania związane z pracą zdalną?

Dyscyplina i samomotywacja! Bardzo łatwo jest siedzieć i oglądać telewizję, zamiast pracować, ale musisz się zmotywować i zdyscyplinować, aby wykonać swoją pracę.

Czy muszę być samozatrudniony, aby zostać freelancerem?

To całkowicie zależy od tego, czy jesteś zatrudniony przez firmę, czy nie. Jeśli tak, to zazwyczaj firma wypłaca ci wynagrodzenie i odprowadza podatki z pensji, ale zawsze należy to sprawdzić. Jeśli pracujesz dla siebie i otrzymujesz wynagrodzenie od konkretnej firmy lub firm, to tak, musisz zarejestrować się jako osoba samozatrudniona i w ten sposób płacić podatki.

Jak pracownicy wirtualni/pracownicy domowi pozostają w kontakcie?

Postęp technologiczny sprawił, że elastyczna praca jest łatwiejsza niż kiedykolwiek wcześniej. Wideorozmowy, wiadomości, media społecznościowe i przechowywanie danych w chmurze sprawiły, że pozostawanie w kontakcie i przesyłanie prac stało się proste. Oczywiście istnieje możliwość, że dojdzie do awarii Internetu lub pakietu oprogramowania, ale należy opracować plany awaryjne, aby do tego nie dopuścić.

Co jest największym wyzwaniem, jeśli chodzi o pracę w domu?

Oprócz kwestii motywacji, o której właśnie mówiliśmy, największym wyzwaniem jest zorganizowanie biura w taki sposób, aby nie przeszkadzało w życiu domowym. Oczywiście dużym problemem są również przerwy w pracy, dlatego ważne jest, aby starać się ograniczyć liczbę odwiedzin, telefonów i powiadomień z mediów społecznościowych.

Teraz wiesz już wszystko o elastycznej pracy, jakie jest Twoje zdanie na ten temat? Podziel się swoimi przemyśleniami i porozmawiajmy w całej grupie na temat ogólnych odczuć. W Calibre Office Furniture uważamy, że elastyczne formy pracy są dobrym rozwiązaniem dla wielu różnych osób, więc czy to może być coś dla Ciebie?

Autor

Kacper Wojda

Właściciel firmy produkującej artykuły biurowe, Poznań.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 595-968-789

E-mail: kontakt@info-komputery.pl

ul. Biała 25

00-009 Warszawa